Aktuality 22. 09. 2021

Evropa vsadí na styl a design, pomůže jí v tom Nový evropský Bauhaus

Evropa vsadí na styl a design, pomůže jí v tom Nový evropský Bauhaus

Až 85 milionů eur poputuje na novou iniciativu Nový evropský Bauhaus, kterou ve druhé polovině září představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Koncepce chce vsadit na styl a design, která půjde ruku v ruce s udržitelností.

„Nový evropský Bauhaus podpoří v příštích dvou letech projekty z celé Evropy. I proto v něm vidím zajímavou příležitost pro české firmy z nejrůznějších hospodářských odvětvích včetně stavebnictví nebo textilního průmyslu. Už nyní mohou předkládat vlastní projekty nebo se zapojovat do již probíhajících iniciativ,“ uvedla k tomu česká poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová (Renew Europe).

Iniciativa Nový evropský Bauhaus bude vycházet ze stávajících programů EU, jako je program pro výzkum a inovace Horizont Evropa a jeho mise, program pro životní prostředí a oblast klimatu LIFE, a z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Finanční podpora z programů EU povzbudí také zdroje členských států a soukromé investice, slibuje si Evropská komise.

„Nový evropský Bauhaus spojuje velkou vizi Zelené dohody pro Evropu s hmatatelnou změnou v praxi. Změnou, která zlepšuje náš každodenní život a které se lidé mohou dotýkat a mohou ji pociťovat – v budovách, ve veřejných prostorách, ale také u módy či nábytku,“ uvedla von der Leyenová. „Nový evropský Bauhaus má vytvořit nový životní styl, který propojuje udržitelnost s kvalitním designem, je méně náročný na uhlík a bude inkluzivní a cenově dostupný pro všechny,“ dodala.

Výzvy k předkládání návrhů projektů, do nichž se mohou přihlásit i české veřejné instituce, podniky, start-upy a občanské iniciativy, byly vyhlášeny v září. Další budou následovat.

V roce 2022 Evropská komise plánuje uspořádat „Festival Nového evropského Bauhausu“, jehož první ročník proběhne v Bruselu. Od roku 2023 se plánuje pořádání každoročních akcí v EU, ale i ve třetích zemích.

Více informací:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/ip_21_4626

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/qanda_21_4627

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/novy-evropsky-bauhaus-eu-chce-vnest-do-zelene-dohody-styl-a-design/2094133

Další příspěvky

Kontakt