Aktuality 12. 04. 2023

Návštěva kina je to nejmenší, co můžeme udělat pro filmovou branži

Návštěva kina je to nejmenší, co můžeme udělat pro filmovou branži

Poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová se zapojila do projektu „My favourite cinema“ a na podporu filmového průmyslu sdílela své osobní vzpomínky a pocity spojené s návštěvou kina. Hovořila také o důležitosti a roli filmů a kin. Za projektem, který má podpořit rozvoj kinematografie a poukázat na krásu a hodnotu kina, stojí Mezinárodní filmová unie (UNIC), která zastupuje národní filmové asociace a provozovatele kinosálů.

Projekt „My Favourite Cinema“ oslavuje kina jakožto místa, která dávají divákům společné zážitky a vytvářejí nezapomenutelné vzpomínky. Aby se projekt dostal do širokého povědomí a zároveň přinesl i něco trochu nevšedního, rozhodla se UNIC oslovit a vyzpovídat poslance Evropského parlamentu, kteří filmový průmysl podporují. Do projektu se zapojila také europoslankyně Martina Dlabajová, která je velkou obdivovatelkou tvořivosti a talentu a dlouhodobou podporovatelkou kulturních a kreativních odvětví.

Kino je pro mě místem, kde se dokonale propojuje umění a zábava, kreativita a kultura,“ uvedla Martina Dlabajová a dodala, že filmový sektor si zaslouží maximální podporu, mj. také proto, že filmy nás vzdělávají a umožňují nám nahlížet do jiných světů. Europoslankyně vyzdvihla také roli filmů v podněcování společenské diskuse o Evropě a její budoucnosti a zmínila Cenu diváků LUX, kterou uděluje Evropský parlament, a kterou rovněž dlouhodobě podporuje.

Martina Dlabajová v projektu mluví také o svých oblíbených filmových vzpomínkách z kin napříč celou Evropou. O tom, že je podpora kulturních a kreativních průmyslů, tedy i filmové branže, jednou z jejích hlavních priorit, svědčí i to, že návštěvu kina, podle jejích slov, ráda spojuje se získáváním důležitých podnětů pro svou práci: „Chodím moc ráda na promítání, kde je možnost se setkat s filmaři a diskutovat s nimi. Například o tom, jak se jim ve filmovém průmyslu pracuje, jakým překážkám čelí a co pro ně mohu udělat já.“

Mezinárodní filmová unie (UNIC) reprezentuje národní filmové asociace a klíčové provozovatele kinosálů v Evropě. Podporuje kulturní, sociální a ekonomické přínosy kinematografie, monitoruje vývoj kulturních politik na evropské i národních úrovních, a v neposlední řadě slouží jako prostor pro sdílení znalostí a zkušeností v tomto odvětví.

Více o tom, jak Martina Dlabajová podporuje filmaře či o Ceně diváků LUX si můžete přečíst zde.

Tak buďte jako Martina. Podporujte filmovou branži a vyražte do kina. Jak říká sama europoslankyně: „To je to nejmenší, co můžeme pro podporu filmového průmyslu udělat.“


Kontakt